Blog

Jógázni szeretnék, de kezdő vagyok. Mit tegyek?

Írta: Oreskó Renáta gerinc-, női jóga, 3D Yoga oktató, preventív gerinctréner kismama-és babás jóga oktató
Kezdő jógás vagy és jól jönne néhány hasznos tudnivaló és gyakorlati tanács?
Ebben a blog bejegyzésében sok hasznos tippet találsz, olvass tovább…

Gyakorlati alapok
1. Hogyan válasszak irányzatot?

Ma már számtalan irányzat létezik, az alkalmazott jógatípusok legtöbbje a hatha jóga alapjaira épül.
Alkalmazott itt annyit tesz, hogy az ember valamilyen konkrét cél érdekében vág bele, pl.: stresszoldás, tartásjavítás, bemerevedett izmok nyújtása, mozgásszervi betegségek kialakulásának megelőzése, női problémák kezelése stb.
Bármelyiket választod is, a jóga egész szervezeted működésére hatással lesz, nemcsak a tested lesz harmonikusabb, ellenállóbb, hanem a lelked is jól érzi majd magát benne.

2. Mit tegyek kezdő jógásként, hogy elkerüljem a sérülést?

Ha korábban is sportoltál, mozogtál rendszeresen, biztosan van már némi testtudatod, akkor annak nagy hasznát fogod venni.
Deha csak most kezded, akkor neked különösen fontos lesz, hogy figyelj oda magadra, a határaidra, ne erőltess semmit, ami most még nem esik jól.
A jóga nem verseny, nem is akrobatika, a végső cél az, hogy teljes összhangba kerülj önmagaddal.

Az otthoni gyakorlás előtt mindenképpen célszerű egy kezdő órát kipróbálni, pl. nálunk.
A NemcsakJóga Mozgásstúdióban is szinte minden nap vannak kezdő jóga órák.(órarend menüpont alatt tudsz erről tájékozódni)

Ráadásul éppen most, szeptember 19-én csütörtök este indul egy 6 alkalmas kezdő jóga tanfolyam, amelyen az alap ászanákat, relaxációs és meditációs technikákat el tudod sajátítani, így valóban a mindennapjaid részévé válhat a jóga, és így fogod megtapasztalni a jóga valóban áldásos hatását.

Ha már otthon gyakorolsz, azt azért tartsd szem előtt, hogy mint minden mozgásnál, itt is nagyon fontos a bemelegítés, ez soha ne maradjon ki. 
Emellett kezdj el figyelni a légzésedre –csoportos órán biztos tapasztalod majd, hogy az oktató segít, mindig diktálja majd a légzést, ám ez hamar természetessé válik.
Orron keresztül lélegezz be – és ki is, próbálj légzésritmusra mozogni. 
Soha ne tartsd vissza a levegőt, az izmoknak is szüksége van a folyamatos oxigénellátásra.

3. Milyen felszerelésre és öltözékre lesz szükségem a jógázáshoz?

Különösebb befektetésre nincs szükség, kényelmes ruha, cicanadrág-laza póló kombó teljesen jó lesz, olyan legyen a szetted, amiben jól érzed magad és szabad mozgást biztosít.
Ha nincs jógaszőnyeged, elsőre egy fitnesz-matrac, vagy polifoam is megteszi, aztán ha rendszeressé válik a gyakorlás, előbb-utóbb úgyis beruházol majd egy jógamatracba.

4. Milyen helyiségben érdemes végezni a gyakorlatokat, és mi egyébre lesz még szükségem? 

Ha otthon jógázol, olyan sarkát, zugát válaszd a lakásnak, ahol nem zavarnak olyan kérdésekkel, hogy mikor vacsorázunk és kivasaltad -e már az ingem, a gyakorlásod idejére iktasd ki a zajokat, és fontos, hogy ne legyen huzat.
Próbáld ki, hogy tudsz -e ugyanúgy magadra figyelni egy kis aláfestő zenével, mint anélkül, ha nem tereli el a figyelmed, válassz valami kellemes, lounge típusú zenét, vagy akár tradicionális zenékre is rákereshetsz a neten. 
Lehetőleg mindig ugyanabban az időben gyakorolj, ez segít a rendszeresség kialakításában.

5. Melyik ászanával érdemes kezdenem, és hogyan kell ezt/ezeket elvégezni?

Ha valami nagyon egyszerűt szeretnél kipróbálni, mondjuk csak ellazulni egy fárasztó nap után, próbáld ki ezt: helyezkedj el sarokülésben, belégzéssel nyújtózz meg fejtetővel felfelé, és a gerincet hosszan tartva hajolj előre.
Karokkal nyújtózz előre, homlokod, könyököd engedd le, vagy tartsd a két tenyered egymáson és azon pihentesd a homlokod.
Engedd elnehezülni a medencéd. Lélegezd át a bordákat, szélesítsd a hátat hosszú, mély levegővételekkel.
Maradj benne néhány hosszú légzésig, és óvatosan, kéztámasszal gyere ki belőle.
Ez a sasankaászana, vagyis a nyúlpóz, amely amellett, hogy ellazít, még az arc ráncaira is jótékony hatással van.

6. Mennyi idővel előtte érdemes enni-inni?

Javasoljuk, hogy az óra előtt 2 órával ne egyél, maximum valami könnyű ételt és egy órával előtte nagy mennyiségű folyadékot ne vegyél magadhoz.

Tekintsd meg órarendünket és válaszd ki a Neked legmegfelelőbb órát.

Stúdiónkban szinte minden nap van Kezdő jóga óra, amelyekhez bármikor csatlakozhatsz.

Szeretettel várunk. :-)